053-6230833

פתרון ריח מהמזגן

לעיתים נוכל להבחין (להריח..) בריח רע מהמזגן שלנו – הדבר יכול לקרות גם לאחר שנים מרובות של שימוש אך גם לאחר זמן די מועט מקנייתו.

אין צורך להיבהל, יציאת ריח רע מהמזגן אינה אומרת שדינו החלפה וניתן לטפל בכך ואפילו די בקלות. לריח רע מהמזגן סיבות מספר שכולן כוללות הצטברות מים או לחות שמובילים להצטברות עובש שמביא לריח רע. כך למשל, הצטברות לחות ברדיאטור שיכולה להביא לטפטוף מים, החזרת פילטר לאחר ניקוי בלי שהתייבש כראוי או מערכת ניקוז שאינה תקינה.

כדי לזהות את מקור בעיית הריח ולטפלה מהשורש כדי למנוע אותה, טוב יהיה להזמין טכנאי מזגנים בעל ניסיון שיוכל לפתור זאת בקלות.

פחימה מיזוג אוויר 226-17

ריח רע מהמזגן – ממה הוא נגרם וכיצד ניתן למנוע אותו

 

ריח רע מהמזגן

במדינה מזרח תיכונית חמה כמו ישראל, ובדגש על אזורי הדרום והמרכז, מזגן בכל בית הוא מכשיר חיוני לאיכות החיים של המתגוררים באותו בית. אלא שלמרבה הצער, פעמים רבות מוציא המזגן, יחד עם האוויר הקר או החם, ריחות רעים.

מצב כזה, בו יוצא ריח לא טוב מהמזגן גורם לפגיעה משמעותית באיכות החיים של המתגוררים באותו בית בו נמצא המזגן. אך אחד אינו רוצה לגור בתוך עננת ריח לא טוב, ולכן במקרים כאלה נוצרת דילמה לבעלי הבית האם להפעיל את המזגן ולסבול מהריחות הרעים או שלא להפעילו ולסבול מתנאי מזג האוויר.

בנוסף, חשוב לציין כי במקרים לא מעטים הריח הרע היוצא מהמזגן הוא סימפטום לבעיה חמורה יותר במזגן אשר מביאה עימה סכנות בריאותיות לנושמים את האוויר אשר יוצא מהמזגן.

חשוב לציין כי "ריח רע מהמזגן" היא לא בעיה יחידנית וספציפית. למעשה, קיימים מספר גורמים אפשריים לריח רע מהמזגן. כל אחד מהגורמים הנ"ל גורם לריח רע "אחר" מהמזגן, כאשר בעזרת זיהוי אותו ריח ניתן לאבחן מהם הגורמים האפשריים להוצאת הריח ומהו הטיפול הנדרש על מנת למנוע את הוצאת הריח. פעולות אלו אמורים להתבצע על ידי טכנאי מזגנים מוסמך ובעל ניסיון.

במאמר זה, נסקור את הגורמים המרכזיים להוצאת ריח רע מהמזגן, כאשר בנוגע לכל "סוג" ריח, נדון באפשרויות לתקן את המזגן ולמנוע את הפצת הריח הרע.

מזגן המוציא ריח של ביוב

אחת הבעיות, אשר יחסית פחות נפוצה בוודאי ביחס לבעיות אשר יוזכרו בהמשך מאמר זה, היא יציאת ריח של ביוב מהמזגן. לבעיה זו ישנם מספר גורמים אפשריים אך יחד עם זאת ישנו גורם אחד שהוא הנפוץ ביותר, בפער משמעותי יש לציין, משאר הגורמים.

אותו גורם הוא מצב בו מערכת הניקוז של המזגן, דהיינו המערכת בה, בין היתר, שואב המזגן את האוויר אותו הוא יוציא בטמפרטורה יותר נמוכה, מחוברת למערכת הביוב של הבית. למעשה, מקרה שכזה לא יכול לקרות מלכתחילה ולכן ניתן לומר שכלל המקרים הללו בוצעו בעקבות רשלנות של הטכנאי אשר הקים את מערכת המיזוג או את מערכת הביוב.

מה שקורה במצב כזה הוא שחיידקים מתוך מערכת הביוב עושים את דרכם דרך מערכת הניקוז אל תוך המזגן ויוצאים ממנו לאחר מכן, תוך שהם מפיצים את ריח הביוב. אם כן, כיצד ניתן לפתור מצב זה של ריח ביוב היוצא מן המזגן?

במצב כזה, על טכנאי המזגנים להתקין סיפון במזגן. סיפון הוא כלי אשר מונע ריחות ביוב. חשוב לציין כי על מנת לשמור על תקינות המזגן יש להקפיד כי התקנת היספון תיעשה על ידי טכנאי מוסמך ובעל ניסיון רב.

מזגן המוציא ריח שרוף

ריח רע אחר אשר עלול לצאת מהמזגן הוא ריח שרוף – דהיינו ריח של עשן. ריח זה נגרם משריפה של אחד החלקים הפנימיים במערכת המיזוג, ולכן חשוב מאוד לא לנסות לטפל בתקלה בעצמכם מסכנת התחשמלות. במצבים כאלה יש לפנות לטכנאי מוסמך אשר יטפל בתקלה בכלים ובפעולות אשר ימנעו התחשמלות.

להלן נציין מספר תקלות אשר עשויות להביא ליציאת ריח שרוף מהמזגן. הראשונה שבהן היא מצב בו אחד הקבלים (קבל מדחס, קבל מאוורר מדחס וקבל מאייד) במזגן נשרף. כאשר הטכנאי יבוא לתקן את התקלה, יהיה עליו לזהות איזה קבל נשרף ולהחליף את אותו קבל בקבל חדש.

התקלה השנייה היא מצב  בו מנוע המזגן נשרף. במקרים כאלה, לא תמיד יהיה כדאי מבחינה כלכלית להחליף את מנוע המזגן, וכאשר מדובר במזגן ישן יחסית או במזגן בעל עוצמה נמוכה יחסית, ייתכן בהחלט שהטכנאי ימליץ לקנות מזגן חדש במקום זה שהתקלקל.

תקלה שלישית הגורמת ליציאת ריח שרוף מהמזגן היא מקרה בו נשרף השקע אליו מחובר המזגן. במקרה כזה רק טכנאי שהוא חשמלאי מוסמך יוכל להחליף את השקע התקול.

מזגן המוציא ריח של עובש

הגורם הנפוץ ביותר לריח ריח היוצא מהמזגן הוא עובד אשר הצטבר בתוך המזגן – הצטברות זו של עובד, מלבד הריח הרע שהיא גורמת, עלולה לגרום גם לבעיות בריאותיות לנושמים את האוויר היוצא מן המזגן.

ישנם מספר גורמים להיווצרות עובש במערכות המזגן. הגורם הראשון והנפות ביותר הוא מצב בו מצטברת לחות על סוללת המזגן. הצטברות זאת מביאה לכך שבסופו של דבר יורדות טיפות מים מסוללת המזגן אל מגש הניקוז שלו. לאחר אותן טיפות מים נמצאות זמן רב על מגש הניקוז של המזגן, הן יוצרות עובש אשר למעשה יוצר את הריח הרע היוצא מהמזגן.

גורם שני להצטברות עובש במזגן הם הפילטרים במזגן. כידוע, על מנת לשמור על תפקוד קין של מזגן יש לנקות את הפילטרים של המזגן אחת לכמה חודשים. פעמים רבות, מחזירים אנשים את הפילטרים השטופים לפני שעברו ייבוש מלא. פעולה זו מביאה אף היא להצטברות נוזלים הגורמת לעובש ולריח הרע שהוא מביא.

גורם נוסף להצטברות נוזלים במזגן הוא מצב בו מערכת ניקוז הנוזלים של המזגן אינה מותקנת בצורה מיטבית – מה שגורם להצטברות נוזלים המביאה עימה עובש וריח רע היוצא מן המזגן.

כיצד אם כן יפעל טכנאי אשר יהיה את מקור הריח הרע בעובש שהצטבר במזגן. ראשית, ינקה הטכנאי את חלקי המזגן השונים, בדגש על סוללת המזגן, אמבטיית הניקוז, הפילטרים וסוללת האיוד מכל שארית עובש שהצטברה עליהם. הוא יעשה זאת באמצעות התזת מים בלחץ גבוה ובנוסף על ידי חומרים אנטי בקטריאליים ייעודיים להתמודדות עם עובש.

בסוף עבודתו, יש לשים לב שהטכנאי מחזיר את חלקי המזגן למקומם (בדגש על הפילטרים) כאשר הם יבשים לחלוטין (כדי שלא יוצר עובש פעם נוספת. בנוסף, חשוב לבדוק לאחר פירוק המזגן והרכבתו מחדש, כי המזגן עובד באופן תקין וללא השמעת רעשים כל שהם.

כיצד ניתן למנוע יציאת ריח רע מהמזגן אשר נובע מעובש

לפני שמגיעים למצב בו חייבים להזמין טכנאי, ניתן למנוע כמה שיותר את היווצרות העובש בתוככי המזגן. ראשית, יש להקפיד על החזרת הפילטרים למזגן (לאחר שטיפתם במים) כשהם יבשים לחלוטין. שנית, ניתן להפעיל את המזגן מידי פעם לפרקי זמן קצרים, על מצב "טיפה". פעולה זו גורמת לזרימת אוויר התוך המזגן וללא הפעלת המדחס -מה שעוזר לייבוש החלקים הפנימיים במזגן.

בנוסף, חשוב לציין כי כל עוד העובד נמצא בחלקיו החיצוניים של המזגן (כדוגמת הפילטרים, ניתן לנקות את העובש בעזרת תכשירים ייעודיים גם ללא עזרת טכנאי.

Scroll to Top

קבל/י הצעת מחיר