053-6230833

תיקון מזגן מקצר

תקלה נפוצה של מזגנים היא 'הקפצת החשמל'. קודם כל, חשוב לדעת שמדובר במנגנון הגנה: כשהמערכת מזהה שיש עומס חשמל או כשיש זליגה של החשמל, הוא עוצר את המערכת כדי למנוע מקרים של התחשמלות או שריפה.

ובכל זאת צריך לתקן את המזגן. חשוב לשים לב שאם החלק התקול הוא השקע עצמו, כנראה שצריך להזמין חשמלאי; אבל במקרים האחרים, בהם התקלה נמצאת במזגן עצמו, צריך להזמין טכנאי מזגנים- כאשר פחימה מיזוג הם מענה איכותי ואמין.

התקלה יכולה להיות באחד משני המקומות האלו: בחוטי החשמל של המזגן- אם התבלו או יצאו מהבידוד שלהם מסיבות שונות; אם ברכיבים האחרים של המזגן- במעבה, המאייד או רכיבים אחרים. תיקון התקלה, והתמחור שלו, יהיה בהתאם לסוג ומיקום התקלה.

פחימה מיזוג אוויר 226-275

מזגן מקצר

 

מזגן מקפיץ בהדלקה- מה זה אומר

כאשר אתם מדליקים את המזגן ובתגובה כל החשמל בבית "קופץ", הרבה פעמים המשמעות היא- המזגן מקצר. קצר במזגן משמעותו היא שהוא דורש חשמל יותר ממה שמפסק החשמל מאפשר לו לדרוש. מפסק החשמל הוא כלי אשר נוצר כדי להגן על המקום בו הוא נמצא מפני "זרימת יתר" של חשמל, אשר עלולה לגרום נזקים כמו שריפה כתוצאה מהתכת אחד מחוטי החשמל שבמקום. לפיכך, כאשר זרימת החשמל גבוהה מידי, מפסיק המפסק (ומכאן שמו) את זרימת החשמל במקום עליו הוא "מופקד".

מכאן בעצם חשוב להבין כי לא בכל מקרה בו המזגן מקפיץ מיד בהדלקה את החשמל בבית, המשמעות היא שהקצר נוצר בגלל תקלה הקשורה במזגן דווקא, אלא בהחלט ייתכן שהדלקת המזגן גרמה לעומס יתר. כדי לוודא זאת יש לכבות מכשירי חשמל בעלי צריכה מרובה כמו מכונת כביסה, מייבש או מדיח כלים, ולבדוק שוב האם כאשר מדליקים את המזגן, עדיין החשמל קופץ.

כמה סיבות לכך שהמזגן מקצר

במידה וכיביתם את כלל מכשירי החשמל בבית ועדיין כאשר הדלקתם את המזגן החשמל בבית קפץ, המשמעות היא שהמזגן גורם לקצר חשמלי מסיבה הקשורה בו. להלן נציג כמה תקלות במזגן מרכזי הגורמות לו לקצר ונציין מה יהיה הטיפול בתקלות אלו.

  • כאשר המסננים במזגן מלוכלכים, המזגן "נאלץ" לעבוד יותר קשה כדי להוציא את האוויר דרך פתחי האוורור. מאמץ יתר זה גורם לצריכת חשמל מרובה ממה שמפסק החשמל מאפשר. תקלה דומה היא מקרה בו חסר נוזל הקירור במזגן, מה שגורם למזגן לעבוד קשה יותר כדי לקרר את החלל, וכך לצריכת חשמל מרובה. הפתרון לתקלות אלו יהיה ניקוי המסננים או הוספת נוזל קירור למזגן.
  • בכל מזגן קיימים סלילים ביחידה החיצונית של המזגן, דרכם זורם האוויר החם שנשאב מהחדר לאחר שקורר בתוך המזגן. כאשר הסלילים מלוכלכים, או שהמאוורר אשר נמצא מאחורי הסלילים ומקרר אותם מפסיק לעבוד, המזגן מתקשה להוציא את האוויר החוצה ולכן הוא נדרש לעבודה קשה ולצריכת חשמל גבוהה יותר. במקרים אלו הפתרונות יהיו ניקוי הסלילים או החלפת המאוורר.
  • לכל מזגן קיים מנוע חשמלי אשר עובד שעות רבות. לעיתים, בשל העומס הרב יכול להיווצר קצר פנימי במנוע המזגן- כתוצאה מחוט במזגן שנקרע עקב העומס הרב. במקרה כזה המזגן שמחובר למערכת החשמל בכל החדר או הבית, יגרום לקצר גם בה. במקרה זה הפתרון יהיה איתור מיקומו של הקצר, כלומר של החוט הקורע בתוך המזן והחלפתו.
  • המדחס הוא חלק מרכזי במזגן, כאשר תפקידו של המדחס הוא להעביר את האוויר הנכנס למזגן מהיחידה החיצונית אל היחידה הפנימית (שם האוויר מתקרר), תקלה במדחס עלולה לגרום לקצר. תקלה אחת במדחס יכולה להיווצר מהתיישנות המדחס, אשר גורמת לכך שהוא יזדקק ליותר חשמל על מנת להתניע, וכך יוצר קצר. תקלה נוספת יכולה להיווצר מכך שאחד מחוטי החשמל שבמדחס ייקרע ויגרום לקצר פנימי. כאשר מקור התקלה במדחס, טכנאי המזגנים יחליט במידת הצורך על החלפת מדחס במזגן.
  • תקלות נוספות העלולות לגרום לקשר הן תלקה בקבל המפעיל את מדחס המזגן ובעיות חיווט במזגן. גם תקלות אלו יתוקנו בעזרת טכנאי מחשבים או חשמלאי.

טיפול טכנאי מזגנים במזגן מקצר

ראשית כל, לפני שמזמינים טכנאי מזגנים בעקבות קצר יש לוודא כי התקלה באמת במזגן, זאת, על ידי כיבוי שאר המכשירים בבית והפעלת המזגן (כמו שכבר הזכרנו בתחילת המאמר). במידה ומקור הבעיה הוא במכשיר חשמל אחר יש לקרוא לטכנאי מיועד לאותו מכשיר, ובמידה ולא מתברר מכשיר ספציפי יש להביא חשמלאי. לטכנאי המזגנים יש לפנות רק כאשר ברור שמקור הקצר הוא במזגן.

מומלץ, כאשר המזגן מקצר, להזמין טכנאי מזגנים ולא לנסות לפתור את  הבעיה לבד. ראשית, גם תקלות אשר ניתן לפתור בקלות (כמו ניקוי מסננים במזגן) יש לזהות. טכנאי מסגנים מקצועי ידע לזהות את התקלה ולא לבצע פעולות מיותרות אשר בסופו של דבר ייפגעו במזגן.

שנית, טיפול לא מקצועי בתקלות, גם אם מדובר בתקלות פשוטות עלול להביא לתקלות בחלקים אחרים של המזגן (רטיבות, הרכבה לא נכונה של החלקים ועוד) לכן מומלץ ביותר שגם פעולות פשוטות יבוצעו על ידי טכנאי מזגנים מנוסה.

שלישית, חשוב לזכור כי כאשר מדובר במזגן מקצר, התקלה יכולה לנבוע כולה או חלקה מבעיות במערכות החשמל הפנימיות של המזגן. טיפול לא מקצועי במערכות אלה עלול להביא להתחשמלות או שריפה, ולגרום לנזקים בנפגש וברכוש. מכלל סיבות אלה יוצא שכדאי להזמין טכנאי מזגנים בכל מצב בו המזגן מקצר, וחלילה לא להגיע למצב בו הזול יתברר כיקר- כלומר, תיקון עצמאי של המזגן ייצור תקלות אחרות במזגן במקרה הטוב, ונזקים אגביים במקרה החמור יותר.

כאשר מזמינים טכנאי מזגנים לתיקון מזגן מקצר, יש לברר עימו מה תהיה עלות התיקון במקרה של כל אחת מהתקלות שהוזכרו לעיל, זאת על מנת למנוע "הפתעות" מצידו בעת הטיפול בתקלה. בנוסף חשוב לבחור טכנאי מזגנים אשר נותן אחריות בכתב על עבודתו. משך האחריות המקובל על החלפת מדחס, מאוור או קבל הוא שלושה חודשים.

Scroll to Top

קבל/י הצעת מחיר